Бесіди про виховання: Я не нагадую дітям, що треба чистити зубки. Чому?

Як зробити так, щоб діти завжди чистили зуби без батьківського примусу і, навіть, нагадування?

Звісно, відповідальні батьки найперше вивчають рекомендації стоматологів про те, як зберегти дітям зуби здоровими. Отже, я передбачаю, вони вже знають, які види зубних паст можуть бути використаними для дітей різного віку, коли розпочинати чистку зубів і яким способом, які щітки використовувати тощо. Таку інформацію знайти не важко і вона не буде предметом нашої розмови, оскільки я не є фахівцем у галузі стоматології. 

Я хочу розповісти, як зробити так, щоб діти завжди чистили зуби без нагадування. Звісно, по ходу я буду опиратись на певні поради стоматологів щодо вибору засобів для чищення зубів. Проте, тільки як ілюстративний матеріал для бесіди про виховання звички чистити зуби. 

Зауважу також, я не є прихильником постійного використання ігрових прийомів батьків для заохочення дітей до чистки зубів. Мій підхід більш простий і прагматичний. На багаторічному досвіді я переконалась - він добре працює. Навіть тоді, коли мене немає з дітьми (я поїхала у відпустку і не можу контролювати дітей, я захворіла, а чи й померла...), я знаю: вони будуть все робити так, як треба. Чи не цього прагнуть батьки? 

Отже, що мені видається найважливішим у справі вироблення у дитини звички чистити зуби? Розуміння дитиною того, що існують ПРАВИЛА.
Правило - це вимога для виконання якихось умов (норма поведінки) всіма учасниками якої-небудь дії (гри, правопису, судового процесу тощо) за виконання якого передбачено заохочення, а за невиконання покарання. Таке визначення поняттю "правило" дає Вікіпедія. Акцентую: правило - це вимога, це норма поведінки. 

Дитина, дорослішаючи, зустрічається з багатьма правилами. Найперше, вона знає, що кожна, навіть проста гра, наприклад, "хованки", має правила. Вона знає, що існують правила дорожного руху і їх недотримання є загрозою для життя. Якщо вона відвідує церкву (наприклад, заняття з християнської чі іншої релігійної етики), то знає, що існують релігійні правила. 

Чистить зуби - це правило! Це як закон, який не обговорюється, а просто ВИКОНУЄТЬСЯ. 

Для того, щоб ввести це правило в життя дитини можна і навіть потрібно використовувати всілякі заохочення. Придбати красиву зубну щітку із улюбленим мультяшним героєм. Подбати про те, щоб зубна паста була приємна дитині. Хвалити її сяючі зубки після чистки. "Запрошувати" Зубну Фею, котра вночі забирає з-під подушки перший молочний зубчик, котрий випав і кладе на його місце спеціальний подарунок. Буваючи у магазині, давати можливість дитині самій вибирати зубну пасту із малюнком, який їй найбільш любий. Тобто батьки створюють умови для виникнення у дитини бажання дотримуватися правила - "Чисть зубки двічі на день!". 

Проте, можна усе це робити (батькам буває не важко придбати щітку чи пасту потрібної якості та з приємними дитині малюнками) і не мати необхідного результату. Чому? Так буває тоді, коли батьки усією своєю щоденною поведінкою не демонструють дитині, що чищення зубів належить до розряду правил. Якщо вони самі хоч зрідка ігнорують це правило ("А, сьогодні не будемо чистити, бо..."), то воно перестає бути правилом. Це робить для дитини допустимою думку про те, що можна з батьками торгуватись чистити зуби чи ні та йти на поводу своїх емоцій (сьогодні я маю високу температуру, сьогодні я дуже хочу спати, зроблю це вранці тощо). 

Якщо ж чищення зубів є правилом, то воно не обговорюється, воно - виконується. 

Щоб виконання було приємним, батьки спершу чистять зуби разом із дітьми, використовують казкові історії, маленькі ігри чи різні примовки. Спершу батьки чистять маленькі молочні зубки дитини самі, привчаючи її до певного виду торкань у ротику. Звісно, підбирають маленькі і м"якенькі зубні щіточки та спеціальні (тренувальні) пасти. Мала дитина не вміє сполоскати ротика після вживання зубної пасти, а тренувальну пасту можна залишити у роті, чи ковтнути - вона безпечна і смачна. Ми, наприклад, використовували спочатку тренувальну пасту "Little Pony", оскільки вона без фтору, без цукру та не містить штучних барвників. Вона м"яка, гелеподібна. Її можна ковтати. А ще - діти любили відповідний мультик.

Пізніше - перейшли до інших видів, які були відповідними віку та приємними дітям.

Звісно, на початку (до 4 років) можна використовувати інші тренувальні пасти, котрі мають RDA (показник абразивності) не більше 20 одиниць та не містять фтору. Таких є великий вибір і стоматолог порадить для якого віку яка паста краще підходить. Адже, після 4-ьох дитина може ротика полоскати, тож допустимій вміст фтору може бути вищим і рівень абразивності також. Від 8 до 14 роківці показники знову міняються, адже дитина має постійні зубки. Батьки, разом із стоматолом допомагають, щоб зубні пасти та щітки були відповідними.

Допомога батьків у виборі зубної пасти та щітки, у відвідуванні стоматолога є спорадичною і, отже, не важкою. Проте, постійною є робота батьків по демонстрації того, що чищення зубів є правилом. І ця робота важка. Проте, вона важка напочатку, доки дитина не переконається, що цього правило дотримується уся сім"я, що у правилі не може бути виключень, що батьки дотримуються цього правила з радістю, що чистити зубки приємно і навіть є ознакою самостійності та дорослості...

Уявіть собі, що є дві дуже різні мами. Обидві закупили діткам усілякі потрібні для чищення зубів речі (пасти, щітки, картинки, казки, флоси тощо), але одна щовечора заставляє чистити зуби (і це потребує немало енергії ще й псує настрій дітям і дорослим), а друга іноді просто запитує: "Ви готові йти до ліжечка?", "Зубки вже чищені?", "О, мої сяючі зубки!"... Якою б мамою (чи татком) ви б хотіли бути? Якими батьками бути легше?

Якщо ви заклали правило чищення зубів, як звичку, вам надалі не потрібен контроль і примушування. Ви можете відпочивати і тішитись, що діти веселі і ви спокійні. Коли ж ні, то ви завжди будете кричати: "А зуби хто буде чистити?", "Зуби чистити - я сказал-л-ла!" ... Не буде радості у дітей, і ви завжди будете знервовані. Яка стратегія краща?  
Питання тут у тому: Хто Бос? Якщо мама (чи тато) слабкі і ущербні, то хотять самі бути босом і постійно повчати, бути "зверху", тиснути на дитину (я сказа-л-л-ла!). Якщо ж батьки мудрі і справді готові до батьківства, то вони ПОСТУПОВО  ВІДДАЮТЬ  ФУНЦІЮ БУТИ САМИМ СОБІ БОСОМ дитині. Відходять в сторону - контролюють все менше і непомітніше, допомагають все делікатніше і дитина сама починає "бути дорослою". 

Важливим при цій стратегії є те, що навички дотримуватись правила, мати чищення зубів за звичку переносяться дитиною й на інші види діяльності. Вам легше бути привчати дитину до здорового харчування (їй нелегко відмовитись від солодощів), розумного розпорядку дня (вам не доведеться "заганяти" її щовечора до ліжка) тощо. У дитини розвиватимуться вольові якості. Ви матимете немало інших вигод від такої стратегії. Та про це в інших бесідах про маленькі секрети виховання.  

Додатково хочу показати ще кілька невеличких і корисних предметів (мені здається - вони відомі не всім), які допоможуть дитині чистити зубки з приємністю. На фото нижче пісковий годинник. Дитині важко орієнтуватись у часі: як знати скільки часу я чищу зубки? Цей пісковий годинник "знає". Він покаже, коли можна чищення закінчити. Купили ми його на Amazon. Розрахований на 2 хвилини. 

Діти деякий час з радістю чистили зубки щіточкою, котра світиться. Коли світло зникає - час чищення закінчився. 

 (пошук по «toothbrush kids light up»)
https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_1_22?url=search-alias%3Daps&field-keywords=toothbrush+kids+light+up&sprefix=toothbrush+kids+light+%2Caps%2C275&crid=LDI2RQHFHE7G&rh=i%3Aaps%2Ck%3Atoothbrush+kids+light+up
 
Для прикладу кілька моделей:
      
https://www.amazon.com/Firefly-Spiderman-Light-up-Toothbrush-1-Count/dp/B00ODT74ZI
Firefly Spiderman Ready Go Light-up Kids Toothbrush, Soft 1-Count
 
  
https://www.amazon.com/Firefly-Little-Light-up-Toothbrush-1-Count/dp/B0746RV2YH
Firefly My Little Pony Ready Go Light-up Kids Toothbrush, Soft, 1-Count

  
https://www.amazon.com/Firefly-Barbie-Light-Timer-Toothbrush/dp/B006REKBXE
Firefly Barbie Light Up Timer Soft Toothbrush
 
 
На відео показано, як функціонує зубна щитка такої моделі:

 
https://www.amazon.com/Firefly-Ready-Toothbrush-Suction-Color/dp/B00RZMX1I4
Firefly Star Wars Ready Go Soft Toothbrush with Suction Cup (Color may vary) (1 pack) 
https://www.amazon.com/dp/B015JNVB5A
Firefly Toothbrush Star Wars Ready 1-Min Timer (Asst Figure) (2 Pack) 
 
Описання:
About the product
2 Pieces
To Encourage Brushing:
Yellow Light Flashes For 30 Seconds,
Green Light Flashes For 30 Seconds,
Red Light Flashes For 5 SecondsРадітиму, якщо інформація огляду стане вам у пригоді і ваші дітки будуть веселіше чистити зубки, а батьки будуть менше нервувати. Виховання належить до дуже складних видів діяльності. Але тішить те, що виховання може бути успішним, якщо дотримуватись певних принципів, яких не так уже й багато і які можуть допомогти у різних, навіть здавалось би незначущих, ситуаціях. Існують правила - один із них. 

Дякую за увагу!

 

Комментарии

Дякую, зубки то наша проблема... на жаль. Пісочний годинник нас, до речі, дуже виручає, помічна штукенція :) навіть для мене став у пригоді, бо з дисципліною та поспіхом бувають проблеми навіть у мами...